• 04.05.2023

        • Kolejna relacja z Grecji🇬🇷

          Ostatnie dwa dni upłynęły uczniom na zajęciach warsztatowych, terenowych oraz kulturowych.

          Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z obsługi narzędzi umożliwiających tworzenie grafik, obróbkę zdjęć. Pracowali nad przygotowaniem materiału graficznego i identyfikacji wizualnej opracowywanej strony.

          Podczas zajęć terenowych uczniowie gromadzili materiały, które będą pomocne do realizacji zadania projektowego. Ponadto była to świetna okazja do szlifowania umiejętności językowych. A mieli kilka ku temu okazji 😊

          Odwiedziliśmy m.in. Litochoro – miasteczko u podnóża mitycznego Olimpu. Jest ono bardzo specyficzne – stare, kamienne domki, wąskie uliczki udekorowane platanami i kilka mniejszych placyków. W centrum znajduje się kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja, patrona marynarzy, który nawiązuje do morskiej przeszłości miasteczka.

          Dotarliśmy także do Parku Narodowego Góry Olimp. Jest to najstarszy park w Grecji. Na obszarze 4 tysięcy hektarów znajduje się około 1700 gatunków roślin, które stanowi 25% całej roślinności kraju. Z nich wszystkich 28 rośnie tylko w Masywie Olimpu, a 85 tylko na terenie Ellady. Żyje tu 32 gatunki ssaków, między innymi lisy, kozice, jelenie czy wilki, a także 108 gatunków ptactwa.

          Udaliśmy się także z wizytą do muzeum archeologicznego Dion. Muzeum zostało założone w 1983 r. w celu zaprezentowania wykopalisk, które odkopano na tym terenie, a które pochodziły z ufortyfikowanego miasta istniejącego w tym miejscu od VI w. p.n.e. do V w. n.e. Artefakty znajdujące się w muzeum zostały również odkryte w Olimpii, na stanowisku archeologicznym starożytnej Leivithry oraz w większej jednostce regionalnej Pieria.

          W ramach programu kulturowego odbyła się także wizyta w GONI FOLK MUSEUM. Muzeum Folkloru wykorzystuje infrastrukturę budowlaną typowego, tradycyjnego domu tego obszaru z połowy XIX wieku. Muzeum, które otwarto w 2000 roku zawiera dokładnie te wszystkie narzędzia i przedmioty, które na co dzień służyły mieszkańcom tych okolic, aby ułatwić sobie życie, a także elementy epoki klasycznej starożytności, okresu hellenistycznego, bizantyjskiego i współczesnej tradycji greckiej, które sprawiają, że Muzeum Folkloru jest wyjątkowym dziełem dziedzictwa kulturowego Tesalii.

          Naszej grupie towarzyszą dobre nastroje i coraz lepsza integracja, a to zasługa wieczornej dyskoteki i wieczorku filmowego. 😀